sobota, 31 października 2020
Najnowsze: rankinguefa.pl TDM Czy wiesz, czym zajmuje się UEFA? opublikowany

Podatek 12% od postawionej kwoty u bukmachera

Legalne zakłady bukmacherskie z podatkiem i bez podatku.

Odbierz kod promocyjny BetFan Oferta na bonus BetFan VIP ważna do 31 października 2020
Spis treści
Rozwiń
 1. 12% podatek od zakładów bukmacherskich – jak się odlicza?
 2. Zakłady bukmacherskie bez podatku
 3. Jakie obowiązki z podatkiem od gier ma bukmacher?
 4. Co warto wiedzieć o podatku bukmacherskim
Legalni bukmacherzy a podatek 12% na infografice
W Polsce można legalnie stawiać zakłady bukmacherskie bez podatku

Dla gracza internetowego i stacjonarnego ważne jest, że wszelkie formalności, związane z rozliczeniami z urzędem skarbowym, załatwia spółka organizująca zakłady bukmacherskie online, ponieważ to ona, a nie gracz, jest podatnikiem w świetle art. 71 ust. 1 tej ustawy.

  Gra bez podatku 12% w Fortuna  
Zakładam konto >>>

Rozliczeń podatkowych dokonuje się w terminach miesięcznych. Totalizatory oraz bukmacherstwo, podobnie jak inne gry losowe, są objęte podatkiem od gier na mocy  ustawy hazardowej.

Niezależnie od tego, czy zakłady bukmacherskie są przyjmowane w punktach stacjonarnych, czy też online, od wpłaconych stawek pojedynczego zakładu płaci się 12% podatku (art. 74 pkt 7 ustawy hazardowej). Mimo nowelizacji ustawy o grach losowych w Polsce utrzymano typ podatku obrotowego, co oznacza, że podstawę opodatkowania stanowi suma wpłaconych przez gracza stawek (art. 73 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy).

12% podatek od zakładów bukmacherskich – jak się odlicza?

Wpłacając określoną kwotę u licencjonowanego polskiego bukmachera, np. 100 zł, warto mieć świadomość, że automatycznie odprowadza on 12% na rzecz fiskusa. Należność dla Skarbu Państwa jest odliczana zanim rozpocznie się gra, więc to, czy ktoś wygra czy przegra nie ma dla znaczenia z punktu widzenia podatków. Jeśli zatem gracz wygra, to wygrana zostanie mu naliczona od 88 zł, a nie od 100 zł, które postawił.

Opłacając zakład gracz de facto uiszcza kwotę należną dla skarbówki, choć od tej generalnej zasady można znaleźć wyjątki – niektóre licencjonowane spółki bukmacherskie biorą całość lub część obowiązku podatkowego na siebie. Takie oferty ma np. bukmacher Totolotek (w tym miejscu przeczytasz o akcji „Totolotek tnie podatek”), Fortuna Zakłady Bukmacherskie, forBET czy Milenium.

Zakłady bukmacherskie Totolotek

Totolotek ma najlepszą promocję
na grę bez podatku 12%
Gram Grubo

Dokładne warunki należy sprawdzić w regulaminach legalnych operatorów bukmacherskich (często związane jest to np. z dniem tygodnia np "Środa bez podatku" lub określonym kursem - minimalny kurs całkowity na kuponie AKO lub solo to 2.0). Z perspektywy graczy może się zatem wydawać, że grając u legalnego buka „nie trzeba płacić podatku”. Do budżetu państwa zawsze musi wpłynąć 12% sumy wpłaconych stawek, dlatego w ramach promocji bukmacher pokrywa podatek m.in. ze swojej marży - co dokładnie widać na załączonych poniżej kuponach.

Jeden zakład bukmacherski jest z podatkiem 12% i wygrana przy kuponie za 100 zł jest dopisywana od 88 zł, natomiast przy grze bez podatku i kuponie za 100 zł bukmacher bierze na siebie w 100% podatek od gier losowych. Wynik końcowy dla gracza jest taki, jakby podatek nie był brany w ogóle pod uwagę - można wtedy powiedzieć, że była to gra bez podatku.

Przykładowy kupon bukmacherski z 12% podatkiem

1. Lechia Gdańsk vs Legia Warszawa, Ekstraklasa, typ over 2.5 gola – kurs 1.77.
2. Atalanta Bergamo vs AC Milan, Serie A, typ 2 – kurs 1.89.
3. A. Watson (GBR) vs N. Chappell (USA), ITF Tallahassee, typ over 8.5 gema (1.set) – kurs 1.67. 
4. Bayern Monachium vs Schalke 04, Bundesliga, typ X do 30 minuty – kurs 1.72.
5. Atlanta United vs Los Angeles FC, MLS, typ over 3.5 gola – kurs 2.30.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kurs ogólny – 22.10 | Stawka zakładu – 100.00 zł | Stawka (-12% podatek) - 88.00 zł
Możliwa wygrana: 1 944.80 zł

 

Przykładowy kupon bukmacherski bez 12% podatku

1. Lechia Gdańsk vs Legia Warszawa, Ekstraklasa, typ over 2.5 gola – kurs 1.77.
2. Atalanta Bergamo vs AC Milan, Serie A, typ 2 – kurs 1.89.
3. A. Watson (GBR) vs N. Chappell (USA), ITF Tallahassee, typ over 8.5 gema (1.set) – kurs 1.67. 
4. Bayern Monachium vs Schalke 04, Bundesliga, typ X do 30 minuty – kurs 1.72.
5. Atlanta United vs Los Angeles FC, MLS, typ over 3.5 gola – kurs 2.30.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kurs ogólny – 22.10 | Stawka zakładu – 100.00 zł | Stawka (-12% podatek) - 100.00 zł*
Możliwa wygrana: 2 210 zł
(w kieszeni u gracza zostaje 265,20 zł)

* Legalny polski bukmacher bierze na siebie 100% podatku od gier, dlatego też współczynnik podatkowy został zamieniony z 0.88 (stawka 88 zł) na 1.00 (stawka pełna 100 zł). W efekcie można grać za pełną stawkę i bez podatku. Przy długoterminowej i regularnej grze obstawianie bez podatku jest niezwykle korzystne.

Przepisy są bowiem jasne – urządzanie gier hazardowych, do których zaliczane są zakłady bukmacherskie – są objęte podatkiem od gier na mocy art. 71 ust. 1 ww. ustawy i od tej reguły nie ma wyjątku. Zgodnie z art. 73 ust. 1 pkt 4 podstawą opodatkowania jest suma wpłaconych stawek, a to, kto ponosi faktyczny ciężar zapłaty tej kwoty (gracz czy bukmacher) nie ma dla fiskusa znaczenia. Stawka podatku od zakładów sportowych (stacjonarnych i internetowych) wynosi 12% (art. 74 pkt 7 ustawy hazardowej).

Zakłady bukmacherskie bez podatku

Niektórzy legalni bukmacherzy online oferują swoim klientom grę bez 12% podatku od stawki pojedynczego zakładu. Dzięki temu stawiając internetowy kupon bukmacherski AKO można wygrać po prostu więcej dodatkowej kasy na grę, która w bardzo prosty sposób może podreperować ogólne saldo depozytowe i tym samym bankroll. Grę bez podatku znaleźć można u następujących organizatorów zakładów bukmacherskich.

Totolotek Zakłady Bukmacherskie >>> Gra bez podatku 12%

U legalnego i sprawdzonego bukmachera Totolotek grać bez podatku można dzięki zyskownej akcji promocyjnej „GRAM GRUBO”. Ten bonus bukmacherski online od Totolotka polega na tym, że do każdego internetowego kuponu sportowego o odpowiednim kursie i stawce zostaje dopisane +14% do potencjalnej wygranej – dzięki temu gra się bez podatku. Promocja „GRAM GRUBO” działa na stronie internetowej i aplikacji mobilnej Totolotek w trzech wariantach: standardowa wersja Gram Grubo, Gram Grubo Europejskie Puchary oraz Gram Grubo Reprezentacja.

Nazwa promocji bez podatku  Jaki kupon bukmacherski? Min. kurs i ilość zdarzeń    Min. stawka    Kiedy działa     Inne
1. Gram Grubo kupon prosty
Toto-Mix lub Live
2.00 | 1 typ 100 PLN W każdy piątek Wszystkie dyscypliny
2. Gram Grubo Europejskie Puchary kupon prosty
Toto-Mix lub Live
2.00 | 1 typ 20 PLN Promocja obowiązuje w dniach rozgrywek LM i LE Min. jedno zdarzenie na kuponie z LM lub LE
3. Gram Grubo Reprezentacja kupon prosty
Toto-Mix lub Live
2.00 | 1 typ 20 PLN Promocja obowiązuje w dniach rozgrywek reprezentacji Min. jedno zdarzenie dotyczące meczu rep. Polski


Cała akcja GRAM GRUBO bez podatku w Totolotku jest korzystna i godna uwagi, gdyż pokrywa ona niemal wszystkie dni tygodnia. Dzięki temu można obstawiać swoje pewne typy bukmacherskie lub surebety czy valuebety nie tylko we wtorek czy w środę, ale również w czwartek, piątek oraz w weekend (w sobotę oraz w niedzielę jest najwięcej meczów ligowych). Czasami można zagrać taki kupon bukmacherski online bez podatku w poniedziałek – wszystko zależy od rozkładu gier naszej reprezentacji: wówczas aktywowana zostaje promocja Gram Grubo Reprezentacja.

Fortuna Zakłady Bukmacherskie >>> Skorzystaj z promocji HAPPY HOURS

Ciekawe kupony bukmacherskie bez podatku w eFortunie Online można zawierać z pomocą bonusu Happy Hours. Cała promocja online Fortuna działa na bardzo prostych zasadach. Jeżeli gracz postawi zakład sportowy o określonych warunkach i o określonej godzinie za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji mobilnej (akcja promocyjna Happy Hours Fortuna działa również w punktach stacjonarnych), to wówczas będzie on mógł dodać na swój kupon bukmacherski dodatkową pozycję z kursem 1.14.

Specjalną selekcję z wyżej wymienionym kursem 1.14, którą trzeba dodać na kupon online Fortuna, aby aktywować grę bez 12% podatku, można znaleźć na stronie głównej po lewej stronie: duży żółty baner z napisem Happy Hours. W razie problemów zawsze możecie skontaktować się z działem obsługi klienta, który pomoże Wam zlokalizować położenie banneru z HH. Dzięki tej pozycji bukmacherskiej niweluje się 12% podatek. Szczęśliwe godziny w Fortunie można spotkać przy okazji meczów piłkarskich, koszykarskich, tenisowych oraz hokejowych.

forBET Zakłady Bukmacherskie >>> Graj bez podatku we wtorek

Bukmacher forBET Polska udostępnia swoim graczom grę bez podatku we wtorek. Akcja "Podwyższamy Wygrane!" jest częścią tak zwanego "Super Tygodnia" i pozwala zawrzeć dowolny zakład bukmacherski online, składający się z minimum trzech zdarzeń, bez 12% podatku od gier losowych. I tutaj ważna sprawa, aby współczynnik na kuponie sportowym forBET zmienił się z 0.88 na 1.00, to każde zdarzenie na Waszym zakładzie bukmacherskim musi posiadać kurs nie mniejszy niż 1.30.

Internetowy kupon bukmacherski w ramach promocji "Podwyższamy Wygrane!" co prawda trzeba postawić we wtorek w godzinach 15:00-21:00, ale bez problemu można wrzucić na taki zakład sportowy online typy na weekend, gdyż pozwala na to regulamin promocji forBET. Dzięki temu można opatrzyć swój kupon bukmacherski samymi 100% pewniakami oraz surebetami.

Milenium Zakłady Bukmacherskie >>> Wypróbuj promocję HAPPY HOUR

Promocja bukmacherska Milenium, umożliwiająca grę bez podatku i tym samym wyższe wygrane na pojedynczych kuponach sportowych (nie mnoży się kursu ogólnego przez 0,88, a przez 1,00), jest bardzo podobna do tej, którą oferuje swoim klientom Fortuna Online. Bonus Happy Hour Prematch w Milenium oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy wyłącznie zakładów bukmacherskich na zdarzenia przedmeczowe (oprócz zdarzeń wirtualnych).

Żeby zakład bukmacherski w Milenium Polska mógł liczyć się do promocji, to musi składać się z następujących elementów: minimum 3 zdarzenia z kursem 1,20 dla członków Ligi Mistrzów Milenium ze złotą lub platynową kartą lub minimum 4 zdarzenia z kursem 1,20 dla członków Ligi Mistrzów Milenium z czerwoną lub srebrną kartą. Szczegółowy regulamin promocji można znaleźć na stronie internetowej Milenium Zakłady Bukmacherskie.

Jakie obowiązki z podatkiem od gier ma bukmacher?

screen wzoru deklaracji
Wzór deklaracji, dotyczącej podatku od gier

Legalne firmy bukmacherskie, posiadające zezwolenie Ministra Finansów na organizację zakładów wzajemnych, są na mocy art. 71 ust. 1 podatnikami podatku od gier. Z dniem rozpoczęcia urządzania gier w pierwszym punkcie lub na pierwszej stronie internetowej spośród punktów i stron objętych zezwoleniem powstaje obowiązek podatkowy (art. 71 ust. 4 ustawy o grach losowych).

W związku z tym bukmacherzy muszą bez wezwania składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe dla podatku od gier, według ustalonego wzoru (POG-5/A Załącznik do deklaracji dla podatku od gier) oraz obliczać i wpłacać ten podatek na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Rozliczeń tych dokonują oni za okresy miesięczne, w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie (art. 75 ust. 1 ustawy hazardowej).

Kwota zadeklarowanego zobowiązania podatkowego bukmachera podlega kontroli urzędników skarbowych. Zgodnie z art. 75 ust. 8 ustawy o grach losowych co do zasady przyjmuje się ją w wysokości wynikającej z deklaracji podatkowej, ale organ podatkowy może określić inną wysokość.

Gracz nie ma żadnych obowiązków podatkowych w tym zakresie – nie musi uwzględniać wygranych (lub przegranych) w żadnej deklaracji podatkowej ani wpłacać podatku do urzędu skarbowego. Mimo iż każdorazowe zmniejszanie wygranej może nie wydawać się korzystne z punktu widzenia gracza, to należy pamiętać, że pieniądze te stanowią dochód budżetu państwa (art. 72), z którego finansowana jest działalność innych resortów, takich służba zdrowia czy oświata.

Warto pamiętać, że wygrane bukmacherskie objęte mogą być jeszcze jednym podatkiem – mowa tu o podatku od wygranych, który dotyczy jednorazowych kwot powyżej 2 280 zł i wynosi 10% całej wygranej (a nie tylko nadwyżki ponad 2 280 zł). Więcej na ten temat  przeczytasz w artykule jak opodatkowane są gry losowe i zakłady bukmacherskie.

Gra bez podatku z bonusami forBET
Kod bonusowy forBET

Legalne obstawianie zakładów wzajemnych w Polsce jest obecnie możliwe u kilkunastu operatorów zakładów wzajemnych, z których tylko Superbet działa jedynie w lokalach stacjonarnych. Większość firm bukmacherskich daje swoim graczom możliwość obstawiania zakładów wzajemnych online oraz z aplikacji mobilnych na systemy IOS i Android.

Co warto wiedzieć o podatku bukmacherskim

 • Od każdej kwoty, postawionej u legalnego bukmachera, zawsze odprowadzane jest 12% podatku od gier
 • Kwota należna fiskusowi jest obliczana od sumy wpłaconych stawek zanim zacznie się gra
 • Wygraną gracza nalicza się od kwoty pomniejszonej o 12% podatek (stawiając np. 100 zł wygraną liczy się od 88 zł)
 • Spółka organizująca zakłady wzajemne – internetowo lub w punktach stacjonarnych – co miesiąc wpłaca należne kwoty podatku od gier do urzędu skarbowego i składa deklaracje podatkowe
 • Gra bez podatku jest możliwa w ramach internetowych promocji bukmacherskich 
Źródła
Zwiń
 1. Babiarz S., Aromiński K., Ustawa o grach hazardowych Komentarz,Warszawa 2018,
 2. Słysz A., Opodatkowanie podatkiem od gier bukmacherstwa – rozważania na temat podatku, podatnika, stawki i wpływu podatku na stosunek wpłaty do wygranej, Roczniki Administracji i Prawa, rok XIV,
Inni czytali również

Komentarze i opinie (1)

Podatek 12% od postawionej kwoty u bukmachera
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają zastosowanie polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi Google.
koziel
skomentowano ponad miesiąc temu
czemu nie można grać bez podatku 7 dni w tygodniu?
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Kontynuując przeglądanie witryny wyrażasz zgodę na postanowienia naszej polityki prywatności dotyczącej plików cookies.